Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

"Ρατσισμός και διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί - όλοι ίσοι"

Στο ΓΕΛ Λιμένα Θάσου οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη 7/10/2014.

Άρχισαν με:

1. εκφώνηση του μηνύματος του Υφυπουργού

1. εκφώνηση του μηνύματος της αντιπεριφερειάρχη

Συνεχίστηκαν με εισήγηση από μαθήτριες της Γ τάξης σχετικά με το φετινό θεματικό άξονα:  «Ρατσισμός και διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί - όλοι ίσοι»

Ακολούθως, σε συνεργασία και συνδιοργάνωση με το συστεγαζόμενο Γυμνάσιο Λιμένα Θάσου, διεξήχθησαν αγώνες:

Βόλεϊ

Μπάσκετ

Υποδειγματικά έκανε τη «μετάδοση» των αγώνων μαθητής της Γ τάξης, στους οποίους πήρε μέρος σχεδόν το σύνολο των μαθητών, είτε ως αθλητές είτε ως διαιτητές και επόπτες των αγώνων.

video1

Συμβολική αλλά με σπουδαία μηνύματα ήταν και η συμμετοχή των καθηγητών και των δύο σχολείων σε αγώνα βόλεϊ!

Ακολούθησαν παραδοσιακοί χοροί που προσέφεραν ιδιαίτερα αισθητικό αποτέλεσμα!

Όλες τις εκδηλώσεις συνόδευαν οι ενθουσιώδεις ιαχές και τα χειροκροτήματα των θεατών – μαθητών και καθηγητών κάτω από τα ρυθμικά χτυπήματα τυμπάνου και δύο πνευστών.

Αφού αφιερώθηκε το τραγούδι «You will never walk alone» στον πρόσφατα εκλιπόντα, παλαιότερο εκπαιδευτικό των Σχολείων, Δ. Ποιμενίδη ΠΕ03, οι μαθητές εξήλθαν του κλειστού γυμναστηρίου και σχημάτισαν «σαλίγκαρο» δίνοντας την υπόσχεση για επόμενη συνάντηση το 2015…

Κάνοντας τον απολογισμό, η προσπάθεια ήταν άκρως αποδοτική, γιατί καλλιέργησε ενθουσιώδες και ενωτικό κλίμα, μακριά από ανταγωνισμούς και διακρίσεις.

video2

Αξίζουν συγχαρητήρια στους εμπνευστές και στους «δικούς μας διοργανωτές» :

Ξακουστού Σοφία ΠΕ11 - ΓΕΛ Λιμένα
Λουλουσίδη Σταύρο ΠΕ11 - Γυμνάσιο Λιμένα